A biztonsági plombák használatának bevált gyakorlata - 2. rész
BIZTONSÁGI PLOMBÁK IDŐ ELŐTTI FELTÖRÉSE
A. Ha valamilyen okból szükségessé válna a plomba feltörése még az előtt, hogy a szállítmány megérkezne a célállomásra, az alábbi adatokat kell rögzíteni:
- 1. A plombát feltörő alkalmazott neve.
- 2. A plomba feltörésének oka.
- 3. A plomba feltörésének dátuma és időpontja.
- 4. A feltört plomba sorozatszáma.
- 5. A csereként felhelyezett plomba sorozatszáma.
- 6. A plomba feltörésekor jelen levő tanúk neve.
B. A plomba feltöréséről jegyzőkönyv készül, amit az adott terminálon és/vagy a kimenő terminál felelős munkatársánál kell leadni. Ezt a műveletet tilos az alkalmatlan időpont vagy a feladó állomástól való távolság okán elmulasztani.
A PLOMBA ELTÁVOLÍTÁSA ÉS A BEÉRKEZŐ PLOMBÁK NYILVÁNTARTÁSA
A. A biztonsági plomba épségét eltávolítás előtt meg kell vizsgálni, ellenőrizni kell, hogy vannak-e manipulációra utaló nyomok, és meg kell húzni, hogy valóban zárva van-e még. Kérjük, kövesse az alábbi műveleteket:
- 1. A biztonsági plombákat kizárólag az erre kijelölt személy távolítsa el.
- 2. Rögzítsék a plomba jelzését, számát és színkódját a beérkező plombák nyilvántartásába! Mindig ellenőrizzék, hogy a plomba adatai megfelelnek-e a szállítólevélen feltűntetett adatokkal.
- 3. A biztonsági plomba eltávolítása előtt ellenőrizzék, hogy vannak-e manipulációra utaló jelek.
- 4. Húzzák meg a plombát, ezzel ellenőrizve, hogy az még mindig zárva van-e! Távolítsák el a plombát.
- 5. Bármilyen manipulációra utaló nyomot azonnal jelenteni kell a cég biztonsági igazgatójának. A manipulációra utaló jelek részletes leírását a beérkező plombák nyilvántartásába is be kell vezetni. Ne dobják el a használt plombát, mert arra még szükség lehet a további vizsgált során.
- 6. Minden sérült plombával érkező szállítmányt rögzíteni kell a beérkező plombák nyilvántartásában. Szükségessé válhat a sérült plomba új plombára cserélése.
- 7. Ha lopás történt, azonnal nyomozást kell indítani.
TOVÁBBI MŰVELETEK
- A plombák és azok felhasználásának nyomon követése mellett, a cég biztonsági plombákon alapuló védelme hatékonyabbá válhat, ha egyéb lépéseket is tesznek:
- Érdemes kizárólag olyan trélerekkel vagy hajókonténerekkel szállíttatni a cég termékeit, amelyek eleve manipulációbiztos ajtókkal rendelkeznek, tehát a szállítmányhoz valóban csak a plomba eltávolításával lehet hozzájutni.
- Érdemes kihasználni a plombák színkódjai és jelzései nyújtotta lehetőségeket, valamint a különböző telephelyeket, terméktípusokat, import/export termékeket, stb. különböző fajtájú plombákkal megkülönböztetni.
- A plombák eltérő színeivel lehet jelezni, hogy egy konténer üres, vagy tele van áruval. Ezzel megelőzhető a trélerekhez és konténerekhez való engedély nélküli hozzáférés és használat.
- 4. Évente egyszer érdemes megváltoztatni a plombák színkódolását és jelzéseit, és megszabadulni az előzőleg használt plombáktól. Ezzel megelőzhető a biztonsági plombákkal való visszaélés.
MINŐSÍTETT MAGAS BIZTONSÁGI FOKOZATÚ PLOMBÁKKAL KAPCSOLATOS ELJÁRÁSOK (ISO 17712:2013)
A. A jelölő biztonsági plombák, legyenek azok lapos fémből vagy műanyagból készült változatok, nem feltétlenül biztosítanak kellő védelmet
B. Komolyabb értékű szállítmányokhoz, vagy ahol magasabb szintű biztonságra van szükség, érdemes MAGAS biztonsági fokozatú konténer- vagy kábelplombákat használni. A magas biztonsági fokozatú konténerzárak szintén kiválóak az ilyen jellegű szállítmányok esetében.
C. A magas biztonsági fokozatú plombákat a következő felhasználási területekre ajánljuk:
- i. Nemzetközi szállítmányok.
- ii. Olyan szállítmányok, amelyeknél kötelező a C-TPAT-nek megfelelő plomba.
- iii. Országok közötti szállítás.
- iv. Intermodális, vasúti, tengeri vagy légi szállítás.
- v. Bárhol, ahol a szállítmányok egy további beléptetési szintet igényelnek.